Istnieje pomnik, który raczej nie przynosi chluby Miechowicom ani ich mieszkańcom. Z każdym rokiem bardziej niszczeje. Jednak usytuowany jest przy krajowej drodze DK 94 na skraju zabytkowego parku Tile-Wincklerów.
"Bytom miasto górników"
Daty powstania ani autora projektu obelisku nie udało mi się ustalić, ale widać, że został zbudowany już po roku 1951 roku, kiedy to Miechowice zostały włączone w struktury miasta Bytom.
Historia w zarysie
Zdjęcie spzred remontu 2016 r.
Po raz pierwszy oficjalnie nazwa Miechowice pojawiła się w 1336 roku. Przez całe wieki wieś Miechowice była związana głównie z rolnictwem. Zmiana nastąpiła w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to Ignacy Domes kupił Miechowice za 37 tysięcy talarów, wieś liczyła 360 mieszkańców i oprócz kościoła znajdowała się tu także szkoła, karczma, młyn wodny oraz wapiennik. Ignacy Domes rozpoczął w 1817 roku budowę pałacu, który został później gruntownie przebudowany przez Franciszka Wincklera. Prawie każdy z mieszkańców dzielnicy ma w swoich rodzinnych zbiorach zdjęcie budowli, która w ostanich latach choć w części została zrewitalizowana i nie straszy.
Wcześniej po niemiecku nasza miejscowość nosiła nazwę Miechowitz. Z kolei w latach 1936-45 dzielnica nosiła hitlerowską nazwę Mechtal. Po wojnie gmina otrzymała nazwę Miechowice.
Do 1951 roku Miechowice były samodzielną gminą o charakterze przemysłowym. W wyniku przeprowadzonej wówczas reformy administracyjnej zostały włączone do Bytomia.
Jest co oglądać w tych Miechowicach. Pałac robi wrażenie. Kiedyś się tam wybiorę pozwiedzać.
OdpowiedzUsuńPolecam tutejszy las, kiedy stanowił miejsce bardziej rekreacyjne.
OdpowiedzUsuń