wtorek, 10 grudnia 2024

Katowice-Giszowiec - budynek przedszkola nr 64.

Pierwotnie mieściło się tu miejscowe nadleśnictwo, które sprawowało władze nad okolicznymi lasami, wszak Lasy Janowskie, niegdyś stanowiły obszar Puszczy Śląskiej. W czasie gdy na Górnym Śląsku powstawały kopalnie węgla kamiennego tereny te  były idealnym terenem pod budowę miasta-ogrodu. Dlatego  w 1905 roku, dwaj niemieccy architekci – Emil i Jerzy Zillmannowie – otrzymali zlecenie zaprojektowania osiedla robotniczego, głównie dla górników z kopalni „Wieczorek” (wówczas „Giesche”).  Prace budowlane osiedla liczącego ponad 320 domów mieszkalnych i kilkadziesiąt budynków o innym charakterze rozpoczęły się w 1907 roku i trwały niecałe trzy lata. 



Warto wspomnieć, że ten budynek stanowił tylko mały element całej kolonii robotniczej zaprojektowanej przez słynnych projektantów. Ten piękny budynek, który oddany został do użytku w 1907 do 1926 roku stanowił siedzibę miejscowego nadleśnictwa. 


Kiedy w 1926 roku kopalnię „Giesche” przejęła spółka amerykańska, odebrano budynek nadleśnictwu, natomiast do tej  budowli wprowadził się amerykański dyrektor kopalni i mieszkał tu do II Wojny Światowej. Potem najprawdopodobniej dysponowała nim kopalnia Wieczorek. W 1960 roku obiekt został zaadaptowany na przedszkole i w tej formie funkcjonuje do dziś. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz