piątek, 3 maja 2024

Platan - jak król Jan III Sobieski przez Miechowice maszerował

 Platan Jan III Sobieskiego w Bytomiu-Miechowicach to wyjątkowy pomnik przyrody. I to nie tylko z powodu jego wielkości, ale także ze względu na swoją historię. 


Platan klonolistny im. J. III Sobieskiego 

Ten majestatyczny platan klonolistny (Platanus acerifolia) rośnie w parku Tiele-Wincklerów, wczesniej znanym jako  "Park Ludowy" w Miechowicach, dzielnicy Bytomia. Znajduje się obok  pałacu Thiele-Wincklerów, który został zniszczony w czasie II wojny światowej. 

Obwód drzewa, mierzony na wysokości 1,30 metra, wynosi imponujące 640 centymetrów. Szacuje się, że ma około 300 lat, więc ten platan przetrwał wieki historii i trzyma sie dobrze, chociaż od czasu do czasu potrzebuje diagnostyki i odpowiedniej terapii ze strony arborystów.  


Elementy gruzowiska, które pozostało po zburzeniu pałacu (wysadzeniu przez Wojsko Polskie)  





 Pomimo blisko położonych ruchliwych dróg, miejskiego otoczenia oraz działającej kopalni bezpośrednio pod tym terenem, drzewo dobrze sobie radzi, wykazując odporność na szkody górnicze oraz niesprzyjane warunki pogodowe. W 2022 r. drzewo straciło swój pokaźnych rozmiarów konar, który do tej pory pozostał tuż obok pnia jako pamiątka. 

Platan Jan III Sobieskiego jest prawnie chroniony jako Pomnik Przyrody od 1973 roku. Nazwa upamiętnia króla Jana III Sobieskiego, który w 1683 roku maszerował ze swoimi wojskami przez Bytom i Tarnowskie Góry podczas odsieczy Wiednia.



Dla porównania zdjęcie z pocz. XX w., na którym widoczne jest prawe skrzydło i  po lewej sędziwa lipa, która została ścięta kilka lat temu. 

Co ciekawe, zapisy historyczne wskazują, że 19 sierpnia 1683 roku król Jan III Sobieski został powitany przez mieszkańców Bytomia na rynku miasta podczas swojej marszu na Wiedeń. Nazwa drzewa upamiętnia to ważne wydarzenie w historii Polski. 

Zapraszam do innego wpisu:  Bytom Miechowice - platan Jan III Sobieskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz