piątek, 31 marca 2023

Miechowicki pałac - wczoraj i dziś

 Budowa pałacu rozpoczęła się w 1812 roku i trwała do roku 1817. Inicjatorem budowy był kupiec Ignacy Domes, który w 1812 roku kupił wieś Miechowice. Pałac był prezentem dla córki Domesa – Marii i został wybudowany w stylu klasycystycznym. Park pałacowy Tiele-Wincklerów (obecnie Park Ludowy) ukształtowany został na początku XIX wieku w typie ogrodu krajobrazowego. W połowie XIX wieku park poszerzono zachowując dotychczasowy układ kompozycyjny. Od 1995 r. park wraz z układem kompozycyjnym, ruiną oficyny pałacowej i pozostałościami pałacu objęty jest ochroną konserwatorską przez wpis do rejestru zabytków.


Miechowicka oficyna w 2013 r. 

Podczas realizacji ten inwestycji dobudowano dwa skrzydła - w zachodnim mieściła się sala obrazów i kwiatowa, zaś przy wschodnim skrzydle znajdowała się najwyższa z wież „Jaskółcza”, mająca wysokość 110 stóp (ponad 33 metry). Dwie pozostałe wieże nosiły nazwę „Prochowej” i „Wodnej”. W tej ostatniej mieścił się zbiornik wody dostarczanej pompami z podziemi kopalni „Maria”. W 1925 roku Tiele-Wincklerowie sprzedali pałac spółce akcyjnej Preussengrube AG.



Obiekt został zniszczony 27 stycznia 1945 roku, czyli wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej do Miechowic. Rosjanie splądrowali pałac, a następnie podpalili. Następnie, na przełomie1954 i 1955 roku pozostałości zostały wysadzone przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego. W takim stanie obiekt znajdował się przez wiele dekad. W końcu, w ostatnim momencie, budynek udało się wyremontować.



 Odbudowa ocalałej części neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 r. Prace remontowe trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Dzięki tej inwestycji ruiny budowli ukryte w zieleni Parku Ludowego przeszły metamorfozę. 







Oficjalnie pałce do użytku oddano w pierwszy weekend września 2021 r. i od tamtej pory lokalnemu społeczeństwu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz