środa, 23 października 2024

300-letni Jan III Sobieski w Miechowicach

 Zapraszam do odwiedzenia niezwykle pięknego i okazałego drzewa, który nosi imię Jan III Sobieski. Okaz ten usytuowany jest w pobliżu pałacu Tiele-Wincklerów. 


Od 1973 roku miechowicki platan klonolistny jest pomnikiem przyrody i nosi imię Jan III Sobieski. Imię nawiązuje do wizyty króla w Bytomiu. Jan III Sobieski razem ze swoimi wojskami maszerował na odsiecz wiedeńską przez Bytom i Tarnowskie Góry. Z zapisów historycznych wynika, że 19 sierpnia 1683 roku orszak wraz z królem był witany przez mieszkańców Bytomia na miejskim rynku. Po noclegu w Bytomiu, Jan III Sobieski wraz z orszakiem ruszył w kierunku Piekar Śląskich, a później Tarnowskich Gór.





sobota, 19 października 2024

Bytom - Lew Śpiący

 Rzeźba lwa została wykonana z brązu w 1873 r. Obecnie usytuowana jest  na płycie rynku w Bytomiu. Początkowo był częścią kilkumetrowej wysokości pomnika upamiętniającego poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871). W XX wieku został przeniesiony w inne miejsce. Po odnalezieniu z 2006 r. w warszawskim ZOO, do Bytomia powrócił w 2008 r. i znów stanął na rynku. 



Autorem lwa był pochodzący z Królewskiej Huty (dziś Chorzowa) Theodor Erdmann Kalide. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy górnośląskich XIX  w. 




Otoczenie cokołu, na którym usytuowana jest rzeźba lwa 

środa, 16 października 2024

Bytomskie klimaty - "Leżący Mężczyzna" z ptaszkiem

 Bytomskie klimaty - "Leżący Mężczyzna" z ptaszkiem

W centrum Bytomia,  na skraju parku miejskiego, tuż u  zbiegu ul.  Strzelców Bytomskich i Wrocławskiej, znajduje się betonowa rzeźba, zatytułowana   "Leżący mężczyzna" inaczej nazywana potocznie jako "Leń" lub "Leniuch".  Obiekt pochodzi z roku 1971, a zaprojektował i wykonał ją  znany rzeźbiarz z tamtego okresu - Tadeusz Sadowski. 


Tadeusz Sadowski urodził się w Białymstoku19 kwietnia 1915 roku i spędził lata młodości. Studiował w Wilnie, w czasie wojny był też we Lwowie. Po wojnie osiedlili się w Bytomiu. Pokochał to miasto tu zostawił po sobie wiele pamiątek. Poza rzeźbami do fontanny na pl. Akademickim (wtedy Dzierżyńskiego), stworzyły także aleję muz w Parku Miejskim. 

Najbardziej znane pomniki Tadeusza Sadowskiego to: Karol Świerczewski, Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Powstańcom Śląskim - w Bytomiu. Rzeźby plenerowe: "Górnik" obok Kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu, "Bramkarz" obok stadionu Polonii Bytom, "Hokeista" obok lodowiska Polonii Bytom, "Foki", "Pelikany", "Ryby" i "Niedźwiadki" w WPKiW w Chorzowie. 

Zmarł w 1991 r.  

wtorek, 15 października 2024

Miechowice - jesienne pejzaże

Jesień w Bytomiu jest niezwykle piękna i  potrafi zachwycić każdego, nadając okolicy wyjątkowego klimatu. Co prawda wiosna jest urocza, ale dominują bardziej żywe kolory, natomiast jesień jest bardziej nostalgiczna i zmusza do zadumy. Poza tym jesień otula ciepłymi odcieniami kolorów, z kolei stawy niczym wierne lustro pokazują całe piękno Miechowickiego lasu.