niedziela, 28 lipca 2024

Miechowice - przedwieczorne widoki dan Górnikiem

 






Stawy Górnik w Miechowicach to miejsce, które warto zobaczyć! To kompleks stawów, który może być doskonałym miejscem na spacer lub wypad na łonie natury. Widoki nad stawem Górnika Miechowice są piękne i zachwycające. Jeśli jesteś w okolicy, koniecznie odwiedź to miejsce! 

Warto docenić piękno natury, które kojąco wpływa na skołatane nerwy i pozwala cieszyć się spokojem, który oferują takie miejsca jak stawy Górnik w Miechowicach, tym bardziej, że są na wyciągnięcie ręki. 

środa, 24 lipca 2024

Miechowicki plener obok domu - staw Górnik

 


Lata mijają, a słowa które napisał Norbert Bończyk blisko 150 lat temu nabierają innego zrumienia. Miechowicki ksiądz i poeta, w swoim poemacie "Stary kościół miechowski" napisał: "Pójdź ty no do Miechowic, zatop w ich zieleni". Jego słowa są nadal aktualne, a nawet nabrały rzeczywistego znaczenia. Miechowice są przesycone zielenią, natomiast warto o tym uświadamiać mieszkańców, że mamy naprawdę piękną i wyjątkową dzielnicę. 

piątek, 12 lipca 2024

Romantyczne Baranka na romantyczny spacer dla zakochanych ;)

Zbiornik wodny Brandka, znany również jako Staw Brandka, to zapadliskowy zbiornik wodny w Bytomiu, powstały w wyniku szkód górniczych. Znajduje się w okolicach Miechowic, tuż przy obwodnicy Bytomia. Jest to jedno z bardziej malowniczych miejsc w mieście, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z sąsiednich miast lub dzielnic naszego miasta. Najpiękniej wygląda z łącznicy drogowej od ul. Celnej w kierunku al. J. Jeziorańskiego. 

Zbiornik jest dosyć głęboki i kryje wiele tajemnic. Szczególnie urokliwa jest zatoczka z wystającymi kikutami drzew, na których świetnie czują sie rybitwy i kaczki. Dla mnie jest to wyjątkowo miejsce do obserwacji zachodów słońca, ale Brandka jest również popularnym miejscem do wędkowania oraz romantycznych  spacerów we dwoje. 






 Zatem Brandka, to wybór ten jest jak najbardziej naturalny i oczywisty. Jednak jeżeli poza romantyczną atmosferą liczymy także na odosobnienie, spokój oraz nieoczywisty klimat, to tutaj takowego możemy zaznać, a przy okazji zrobić ciekawe ujęcia. Serdecznie polecam. Dla zmotoryzowanych jest miejsce bezpłatne na pozostawienie samochodu (ok. 12 miejsc na osobówki) 

czwartek, 11 lipca 2024

Piekarnia-cukiernia Kwapisz ul. Francuska


 Piekarnia-cukiernia Kwapisz ul. Francuska krótko po remoncie i uruchomieniu.  Wcześniej  w tym budynku były różne instytucje, które służyły mieszkańcom Miechowic. 

piątek, 5 lipca 2024

Miechowice - Domek Matki Ewy

 Drewniany budynek mieszkalny o konstrukcji zrębowej wzniesiono w 1902 r. Obiekt jest uznany za zabytek budownictwa drewnianego.  









Zdjęcie tablicy informacyjnej z okazji wystawy osób zasłużonych dla Bytomia.  

W tym skromnym miejscu na początku XX w. Ewa Thiele-Winckler, zwana później Matką Ewą, rozpoczęła wielkie dzieło miłosierdzia skierowane do osób ubogich i potrzebujących pomocy. 

 
Najprawdopodobniej jest to Matka Ewa pod koniec lat 80-tych XIX w. na schodach miechowickiego pałacu [foto friedenshor] 


Zdjęcie z lat 30-tych XX w. 

Przypuszczalnie ok 3 lat swoją działalność prowadziła w rodzinnym pałacu, w wydzielonych do tego celu pokojach. Ale już w 1890 roku Ewa otrzymała w prezencie od ojca dom, który nazwano „Ostoja Pokoju”. Już pod koniec 1890 r. znalazło tam schronienie około czterdziestu potrzebujących kobiet i dzieci. Od tamtej pory swoją działalność prowadziła na terenie dzisiejszej Ostoi Pokoju.


Można tu sie dopatrzeć pewnych wspólnych elementów 

W domu zachowało się całe jego wyposażenie oraz inne przedmioty osobiste Matki Ewy. Ta skromna ekspozycja przypomina o niezwykłej kobiecie, która zmieniła religię i porzuciła życie w pałacu, aby — jak sama mówiła - „być dla innych błogosławieństwem”.  Obiekt należy do parafii ewangelickiej w Bytomiu Miechowicach. Te mini muzeum można zwiedzać w wyznaczonych dniach i godzinach. Natomiast z zewnątrz jest dostępny o każdej porze roku i dniu bez żadnych ograniczeń.  

Domek Matki Ewy można zwiedzać. 

Rezerwacja terminów:

tel: 32 7074928

e-mail: miechowice@luteranie.pl




Stan Pałacu sprzed remontu