środa, 27 listopada 2024

Chorzów - rzeźba i ławeczka Gerarda Cieślika

  Chorzów - rzeźba przedstawia Gerarda Cieślika w biegu z piłką, jest też ławeczka, na której można usiąść. 



Ławeczka Cieślika usytuowana jest na głównym deptaku miasta – przy ul. Wolności, tuż obok siedziby Poczty Głównej. Pomnik z brązu ma 180 cm wysokości, ponad 2 m długości i 70 cm szerokości.

wtorek, 26 listopada 2024

Sławków - restauracja Austeria

 Najprawdopodobniej jest najstarszą karczmą w Polsce. Nawet jeśli nie jest najstarszym obiektem gastronomicznym, to z całą pewnością jednym z najstarszych i najpiękniejszym tego typu obiektem w Polsce. Historia sławkowskiego karczmarstwa jest starsza niż samo miasto. Jak pisze słynny kronikarz Jan Długosz, w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Zakonu Ducha Świętego w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich.


Zdjęcie wykonane ze studni na Rynku w Sławkowie 

Budynek Austerii w obecnym kształcie pochodzi z 1781 roku. Istnienie zabytku sięga czasów daleko wcześniejszych, był on też wielokrotnie przebudowywany. Przy okazji warto zjechać z trasy i odwiedzić to jedno z najstarszych miast w Polsce. 


poniedziałek, 25 listopada 2024

Miechowice - przykra 10 rocznica wybuchu na Energetyki 4B

 25 listopada o godzinie 21:50  minęło 10 lat od wybuchu gazu przy ul Energetyki 4B



Zdjęcie zostało zrobione kilka dni przed wybuchem

Niestety pozostałości dalej stoją, a sytuacja dalej nie jest uregulowana.

Poniżej zdjęcia już po wybuchu. 








niedziela, 24 listopada 2024

Miechowice - zima na Zamkowej

Listopadowa zima na Zamkowej 


 Zamkowa 3 - zabudowa, która przetrwałą. Powyżej była kamienica nr 5, która uległa pożarowi w 1989 r oraz kamienica nr 7, która na początku lat 90-tych również została rozebrana.  Po lewej stronie ocalał tylko zakład kamieniarski. 

sobota, 23 listopada 2024

Bytom: Pies, wilk czy koń?

Pies, wilk czy koń?
Instalacja metalowa projektu  Jacka Wichrowskiego, która usytuowana jest w Parku Miejski im. Kachla w Bytomiu


Pegaz w Parku Miejskim - Jacek Wichrowski,

wtorek, 19 listopada 2024

Miechowickie pejzaże - leśne klimaty

Spacerując po Miechowicach i najbliższej okolicy, można naprawdę zobaczyć dużo, ponieważ zawsze coś nas otacza -  i tu mam problem, bo prawie wszystko mi sie podoba.  Lubię patrzeć na rośliny, ptaki, wodę, niebo, a szczególnie urzekające są zachody słońca. Lubię robić im zdjęcia ze względu na to, jakie są piękne. 



Staw Różany 

Różane źródło



Staw Górnik 




Natomiast w Miechowicach jest sporo takich miejsc, że piękno aż bije po oczach. Wystarczy tylko sie nie spieszyć :)  


Ławka różana - oraz data z okresu jej powstania. 

poniedziałek, 18 listopada 2024

Uroki parku Tiele-Wincklerów w Miechowicach

 Do niedawna park pałacowy w Miechowicach znany był jako Park Ludowy, ale od 2024 roku zmienił nazwę i nawiązuje do rodu właścicieli pałacu, dlatego w tej chwili nazywa się -  Park Tiele-Wincklerów.  Jest to historyczny park o powierzchni 13,95 hektarów, porośnięty prześwietloną, ponad 100-letnią buczyną oraz innymi pięknymi drzewami. Park został utworzony na początku XIX wieku jako park pałacowy dla rodu Thiele-Wincklerów.  





W parku pod platanem.... 

W parku znajdują się egzotyczne gatunki drzew, takie jak platan klonolistny, który jest pomnikiem przyrody. Park jest również miejscem, gdzie można podziwiać ruiny pałacu Thiele-Wincklerów z lat 1812-1817. W późniejszym okresie pałac został rozbudowany.  



Polecam zaplanować spacer po parku :)

sobota, 16 listopada 2024

Odchodząca złota jesień z Miechowic

Stawy leśne, to kompleks kilku zbiorników wodnych którymi w większości zarządza Stowarzyszenie Górnik Miechowice. Stawy tworzą malownicze i spokojne miejsce idealne na spacer. W okolicy można również dostrzec porośnięte drzewami i krzewami hałdy, zapadliska oraz ciekawą zabudowę Fińskich Domków, które powstały w latach 1946-1947. 






 

czwartek, 14 listopada 2024

Miechowicka jesień - stawy Górnika Miechowice

 Stawy Górnik w Bytomiu, Miechowicach, to piękne miejsce idealne na spacer lub wycieczkę. Kompleks stawów znajduje się w malowniczych okolicach, które są popularne wśród mieszkańców i wędkarzy. Można tu podziwiać różnorodne gatunki ptaków oraz cieszyć się spokojem i urokiem przyrody. 





Polecam to miejsce oraz najbliższą okolicę na dłuższy spacer 

środa, 13 listopada 2024

Zabytkowy most wiszący w Krupskim Młynie

 Most wiszący w Krupskim Młynie to cenna historyczna konstrukcja, która została zbudowana około 1930 roku. Most ten ma długość około 25 metrów i łączy brzegi rzeki Małej Panwi. Jest to jedyny wiszący most stalowy w Polsce, wspierany przez dwa murowane pylony po obu stronach rzeki.




Most został zmodernizowany w 2012 roku, co obejmowało piaskowanie i malowanie stalowych elementów, wymianę przęseł oraz instalację oświetlenia. Jest to nie tylko ważna infrastruktura dla mieszkańców, ale także atrakcja turystyczna. Most służy do użytku pieszych oraz rowerzystów. Nie ma możliwości przejazdu przez samochody. 


Więcej informacji pod linkiem: Krupski Młyn - zabytkowy most wiszący

poniedziałek, 11 listopada 2024

Jesień w okolicy Pustej Kuźnicy

 Lasy Lublinieckie to ogromny kompleks leśny znajdujący się na terenie województw śląskiego i opolskiego, wokół miasta Lubliniec. Las ten jest pod opieką Nadleśnictwa Lubliniec, Koszęcin, Brynek  i zajmuje powierzchnię ponad 100 tysięcy hektarów. 




W Laskach Lublinieckich znajduje się wiele szlaków rowerowych i rezerwatów przyrody, takich jak rezerwaty rododendronów w Pawełkach, Jeleniak, Mikulina w gminie Koszęcin, Góra Grojec w gminie Woźniki oraz Rajchowa Góra w gminie Boronów. Polecam, aby zaplanować taka wycieczkę i posacerować leśnymi ostępami. 



piątek, 8 listopada 2024

Miechowice - ul. Frenzla 58 - kaminica inna niż wszystkie

 Miechowice - niedoceniana i niczym się niewyróżniająca zabytkowa kamienica przy ul. Frenzla 58. W zasadzie jest to jedna z najstarszych budowli w Miechowicach, ponieważ te obok zostały wybudowane  znacznie później.  Wspomniana kamienica została zbudowana pod koniec XIX w lub na przełomie XIX i XX w.  - styl zakwalifikowano jako "Historyzm ceglany prosty". Niestety w ostanich latach sporo ciekawej, ale zaniedbanej zabudowy "Starych Miechowic" została wyburzona. Opustoszałe i zarośnięte krzakami miejsca po domach, gdzie tętniło życie jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu sprawia raczej smutne wrażenie.



Widać, że  budynek ma wymienione okna w takim samym modelu i w wszystko wskazuje, iż jest w dobrej kondycji, chociaż remont elewacji i kosmetyka by sie przydała.