Chłopiec z łabędziem to rzeźba autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, niemieckiego rzeźbiarza określanego mianem “rzeźbiarza brązu i żelaza”. Urodził się 8 lutego 1801 w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) i zmarł 23 sierpnia 1863 w Gliwicach.
Rzeźba Chłopca z łabędziem została wykonana w 1836 roku i znajduje się między innymi na placu Jana Matejki w Chorzowie. Takich samych odlewów powstało wile i do tej pory zdobią wiele parków, fontann lub dumnie górują na postumentach w kilku miastach Polski oraz Europy.
Taka sama rzeźba zdobiła dziedziniec parku pałacowego w Miechowicach. Niestety tuż po wojnie zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach i ślad po nim zaginął.
Jeśli chodzi o projekt samej figury chłopca z łabędziem, to jest to odlew żeliwny, który powstał w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach. Przedstawia chłopca trzymającego w rękach łabędzia. Rzeźba zdobyła sławę w Europie, a w 1851 roku otrzymała brązowy medal na Pierwszej Światowej Wystawie Powszechnej w Londynie.
Theodor Erdmann Kalide był również znany ze swoich umiejętności tworzenia naturalnie ukształtowanych modeli śpiących i czuwających lwów. Jego prace cieszyły się dużym uznaniem, a Lew śpiący to jedno z jego ważnych dzieł, który króluje na bytomskim rynku.
Ciekawostką jest, że Kalide był spokrewniony z Matką Ewą. Był bratem babci Matki Ewy, co dodaje jeszcze bardziej interesującego kontekstu jego życiu i twórczości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz