piątek, 31 marca 2023

Miechowicki pałac - wczoraj i dziś

 Budowa pałacu rozpoczęła się w 1812 roku i trwała do roku 1817. Inicjatorem budowy był kupiec Ignacy Domes, który w 1812 roku kupił wieś Miechowice. Pałac był prezentem dla córki Domesa – Marii i został wybudowany w stylu klasycystycznym. Park pałacowy Tiele-Wincklerów (obecnie Park Ludowy) ukształtowany został na początku XIX wieku w typie ogrodu krajobrazowego. W połowie XIX wieku park poszerzono zachowując dotychczasowy układ kompozycyjny. Od 1995 r. park wraz z układem kompozycyjnym, ruiną oficyny pałacowej i pozostałościami pałacu objęty jest ochroną konserwatorską przez wpis do rejestru zabytków.


Miechowicka oficyna w 2013 r. 

Podczas realizacji ten inwestycji dobudowano dwa skrzydła - w zachodnim mieściła się sala obrazów i kwiatowa, zaś przy wschodnim skrzydle znajdowała się najwyższa z wież „Jaskółcza”, mająca wysokość 110 stóp (ponad 33 metry). Dwie pozostałe wieże nosiły nazwę „Prochowej” i „Wodnej”. W tej ostatniej mieścił się zbiornik wody dostarczanej pompami z podziemi kopalni „Maria”. W 1925 roku Tiele-Wincklerowie sprzedali pałac spółce akcyjnej Preussengrube AG.



Obiekt został zniszczony 27 stycznia 1945 roku, czyli wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej do Miechowic. Rosjanie splądrowali pałac, a następnie podpalili. Następnie, na przełomie1954 i 1955 roku pozostałości zostały wysadzone przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego. W takim stanie obiekt znajdował się przez wiele dekad. W końcu, w ostatnim momencie, budynek udało się wyremontować.



 Odbudowa ocalałej części neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 r. Prace remontowe trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Dzięki tej inwestycji ruiny budowli ukryte w zieleni Parku Ludowego przeszły metamorfozę. 







Oficjalnie pałce do użytku oddano w pierwszy weekend września 2021 r. i od tamtej pory lokalnemu społeczeństwu. 


czwartek, 30 marca 2023

Miechowicki pejzaż

 Codziennie inne i jakże cudowne obrazy. Czyż to nie sprawia, że życie jest piękne i ciekawe?   


Zachód słońca nad stawami Górnika Miechowice 

środa, 29 marca 2023

Miechowickie - marcowe impresje nad Górnikiem

 Szukasz pomysłu na ciekawy spacer w  urokliwej okolicy Bytomia?  Mam sugestie, gdzie warto się wybrać . Polecam  spacer wokół stawów z przedłużeniem trasy do Rokitnicy i powrót autobusem do Miechowic. Kompleks stawów usytuowany jest na przedłużeniu ul. Dzierżonia w dzielnicy Bytomia - Miechowicach






wtorek, 21 marca 2023

poniedziałek, 20 marca 2023

Miechowice - leśne osobliwości

 Bytom, a szczególnie dzielnica Miechowice, to nie tylko tereny przemysłowe i pozostałości po zrujnowanych fabrykach lub kopalniach, ale  też piękna i dzika przyroda.  Co prawda w dużej mierze zmieniona ręką człowieka, jednak stanowi w chwili obecnej wspaniałe miejsca do wypoczynku lub rekreacji. Jedni łowią ryby, zaś inni wyruszają na spacery wokół leśnych zbiorników wodnych, które są zamieszkałe przez rozliczne gatunki ptactwa. 




Z kolei w leśnych ostępach możemy się natknąć na dziki, sarny lub rzadkie gatunki roślin, stanowiące o wartości Miechowickiej Ostoi Leśnej. Kolejną osobliwościa Miechowic, jest kompleks stawów ,,Górnika Miechowice". Stawy leżą na terenie Lasów Państwowych i są dzierżawione przez Stowarzyszenie Wędkarskie Górnik Miechowice. Niektóre ze stawów dzierżawione są przez osoby prywatne. 




Rybaczówka 








Niestety część buków idzie pod topór 















Jeśli szukasz bardziej alternatywnych propozycji, polecam żółty szlak turystyczny im. Zygmunta Kleszczyńskiego, który zaczyna się obok byłego przystanku kolejowego Bytom Północ. Przebiega on przez ciekawe tereny leśne i doprowadza do centrum przesiadkowego w Rokitnicy. Tuż przy szlaku możemy zobaczyć ciekawe drzewa uznane za pomniki przyrody oraz ciekawą architekturę dworu Tieshowitz. Wczesniej szlak kończył się w Zabrzu-Grzybowicach. 

Polecam: Zabrze - Rokitnica: Dworek starosty bytomskiego



niedziela, 19 marca 2023

Stary dąb w Miechowickiej Ostoi Leśnej

 Nie wiesz jakie miejsce wybrać na wiosenny spacer w Miechowicach lub okolicy? Polecam na spacery, biegi, chodzenie z kijkami czy przejażdżkę rowerem - Miechowicką Ostoję Leśną. Tu można podpatrywać budzącą się do życia po zimowej przerwie przyrodę, która zachęca do aktywności. Jest tu sporo ciekawych miejsc, roślin i drzewSzczególnie ptaki uprzyjemniają pobyt w miechowickim lesie. 




Symbolem Miechowickiej Ostoi Leśnej jest ponad 150-letni dąb szypułkowy na polanie przy Drodze Ronota. Czar tego sędziwego drzewa nie pozwala przyjść obojętnie. Na ogół zawsze zrobię tu jakieś zdjęcia

 








Nad stawem Ropuszym 



Droga Ronota 

piątek, 10 marca 2023

Miechowice - krowiok pamięci

 Krowiok - instalacja  przedstawia bydlęcy wagon kolejowy, którymi przewożono mieszkańców Miechowic oraz innych miast w głąb Związku Sowieckiego. 



 Pomnik został odsłonięty 6 listopada w Bytomiu - Miechowicach i upamiętnia ofiary Górnośląskiej Tragedii. 78 lat temu Górnoślązacy zostali masowo deportowani do Związku Radzieckiego, gdzie byli poddani morderczej pracy tamtejszych kopalniach, hutach, fabrykach i obozach.



czwartek, 9 marca 2023

Miechowice - Park Ludowy po nowemu

 Park Ludowy w Bytomiu przechodził różne koleje losu. Wczesniej był to wspaniały ogród rezydencjonalny, ale w latach 90 -tych XX w. z urządzonego, zadbanego miejsca spacerów i rozrywek zamienił się w zaniedbany, zacieniony i zdziczały teren, którego nikt nie odwiedzał. Z czasem wyburzono amfiteatr, w którym odbywały się plenerowe spotkania oraz koncerty. Potem było jedynie gorzej.  Na szczęście, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej zaświeciła nadzieja, że znajdą się środki na rewitalizację Parku Ludowego. Przygotowano specjalny projekt, który zakładał sukcesywną przebudowę parku. Od wielu lat w Parku Ludowym trwają prace, które mają na celu doprowadzenia tego pięknego miejsca do stanu, by kształt parku alejek nawiązywał do czasów sprzed okresu II Wojny Światowej.   





 Prowadzone prace mają na celu przywrócenie spójności całego założenia, jednorodności stylistycznej i historycznego układu przestrzennego. Na nowo odtworzonych alejkach ustawiono nowe ławki oraz kosze na śmieci. Przygotowywane są podbudowy pod stylizowane latarnie, które będą oświetlać parkowe alejki. Ponadto zamontowane są już nowe miejsca zabaw oraz plenerowa siłownia. 






Pozostaje mieć nadzieję, że cały proces rewitalizacji całego przywróci mu nowe życie, natomiast spacerowicze bedą szanować to wyjątkowe miejsce.