Na przełomie listopada i grudnia zapanowały iście zimowe krajobrazy. Niestety juz po tygodniu po zimie nie pozostał żaden ślad.
Na przełomie listopada i grudnia zapanowały iście zimowe krajobrazy. Niestety juz po tygodniu po zimie nie pozostał żaden ślad.
Nie wiem czy ta budowla przynosi Miechowicom splendoru, ale niebawem straci się z miechowickiego krajobrazu. Wpisana budowla do ewidencji jako zabytek pozostanie jako wspomnienie dla tych, którzy ją znali i pamiętali. Wczesniej zamurowano okna i niektóre drzwi, aby nikt postronny nie miał możliwości wejścia do budynku. Niestety nie było to wystarczającym zabezpieczeniem przed złomiarzami i wandalami.
Kamienica przy ul. Pogodnej została wybudowana jako ,,familok" w stylu modernistycznym w pierwszych latach XX w. Kamienica powstała z inicjatywy prywatnego przedsiębiorcy i takową pozostawała aż do zakończenia II Wojny Światowej. W wyniku zapotrzebowania ludzi do pracy w kopalni Miechowice resort górnictwa (władze PRL) stworzył bazę mieszkaniową dla osób, które by chciały pracować w KWK Miechowice wykorzystując substancje mieszkaniową, należącą wcześniej do niemieckich właścicieli. Natomiast dla repatriantów z Francji, Belgi i pozamiejscowych pracowników, wybudowano osiedle fińskich domków oraz hotele robotnicze. DG - 1 ul. Racjonalizatorów, Dom absolwenta ul. Racjonalizatorów, DG - 2 ul. Matki, obecnie Matki Ewy. Budynek powstał w roku 1930 i nosił nazwę Świętość Panu. W latach 90-tych w wyniku szkód górniczych został wyburzony. W miejscu tym pozostało tylko kilka starych drzew. Podobny los spotkał Dom Górnika nr. 1 Dzisiaj w tym miejscu stoją garaże. Pozostał jedynie budynek DG nr. 3, który został wybudowany w 70-tych latach, natomiast w latach 80 posłużył częściowo jako hotel dla pielęgniarek z resortu górnictwa. A z czasem wszystkie mieszkania przekazano górniczym rodzinom. Na początku lat 70-tch wybudowano jeszcze jeden 3 klatkowy blok, który służył jako hotel, a potem internat przyzakładowej szkoły górniczej przy kopalni Miechowice. Z chwilą likwidacji kopalni a zarazem szkoły górniczej DG - 4 (Dom Górnika nr. 4) zaczął popadać w ruinę. Co prawda był chroniony przez pracowników SRK, ale złomiarze wytrzebili wszystko co było możliwe. Najwięcej złomu było w podziemnych schronach. Budynek przez lata stał opuszczony, aż do czasu, kiedy SRK przekazała go za zobowiązania gminie Bytom. Ta ogłosiła przetarg na generalny remont i w 2007 roku po remoncie budynek ten przekazano w administrowanie TBS Bytom. Od tamtej pory mieszkania są wynajmowane, ale budynek pozbawiony jest właściwego ogrzewania. Zrujnowanych schronów niestety nie wyremontowano, gdzie gromadzi się woda i wilgoć.
Pogodna 5. Przed wojną zwana jako ,,Byamten haus"
Początek i koniec KWK Miechowice