Do rzeczy trudnych należy dołączyć umiejętność zmiany przekonań i świadomości człowieka. Do tej pory wiele osób spoza Śląska jest przekonanych, że Śląsk to księżycowy krajobraz, gdzie w dalszym ciągu górują kopalniane szyby i ogromne kominy hut i elektrowni. Ale czy rzeczywiście tak jest? Nie! I każdy może się o tym przekonać osobiście.
Zapraszam na spacer do Miechowic. A mianowicie nad stawy, których w tym miejscu jest siedem. Kilkoma z nich zarządzą i Stowarzyszenie Wędkarskie Górnik Miechowice, zaś niektóre są prywatne.
Śląsk to zdecydowanie najbardziej zaskakujący pod względem przyrodniczym region w Polsce. Wbrew ogólnym stereotypom większość obszaru województwa śląskiego to rozległe tereny zielone, które zajmują od 30 - 70% powierzchni regionu. W centralnej części czyli tej najbardziej zurbanizowanej obszary wiejskie stanowią tu 58%.
Niemniej na wielką uwagę zasługują duże miasta wchodzące w skład GOP-u. Okazuje się, że wszystko to m.in. dzięki przemysłowi. Wystarczy popatrzeć na teren położony pomiędzy Tarnowskimi Górami i Bytomiem. Szczególnie ciekawy jest rezerwat Segiet oraz Miechowicka Ostoja Leśna.
Miechowicka Ostoja Leśna to zespół przyrodniczo-krajobrazowy utworzony w 2012 roku na powierzchni ponad 300 ha. Obszar można zwiedzać korzystając z kilku różnych wariantów tras spacerowych zaznaczonych na tablicach informacyjnych. Wyznakowano tu ścieżkę dydaktyczną – „Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego”, która pozwala zapoznać się z interesującymi gatunkami i formami drzew gatunków rodzimych i egzotycznych. Przez obszar przechodzi także żółty szlak pieszy im Zygmunta Kleszczyńskiego oraz ścieżka dydaktyczna „Gajdzikowe Górki”, która rozpoczyna się w Zabrzu Rokitnicy. Niestety ta ostania nieco zatraciła swój charakter. Ścieżki zarosły, a spora cześć tablic uszkodzona lub ich brakuje.
Zatem do zobaczenia NA SZLAKU w Miechowicach!
Występuje tu nawet dzikorosnąca malina zachodnia zwana amerykańską (ma czarne owoce)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz