Drewniany budynek mieszkalny o konstrukcji zrębowej wzniesiono w 1902 r. Obiekt jest uznany za zabytek budownictwa drewnianego.
Zdjęcie tablicy informacyjnej z okazji wystawy osób zasłużonych dla Bytomia.
W tym skromnym miejscu na początku XX w. Ewa Thiele-Winckler, zwana później Matką Ewą, rozpoczęła wielkie dzieło miłosierdzia skierowane do osób ubogich i potrzebujących pomocy.
Najprawdopodobniej jest to Matka Ewa pod koniec lat 80-tych XIX w. na schodach miechowickiego pałacu [foto friedenshor]
Zdjęcie z lat 30-tych XX w.
Przypuszczalnie ok 3 lat swoją działalność prowadziła w rodzinnym pałacu, w wydzielonych do tego celu pokojach. Ale już w 1890 roku Ewa otrzymała w prezencie od ojca dom, który nazwano „Ostoja Pokoju”. Już pod koniec 1890 r. znalazło tam schronienie około czterdziestu potrzebujących kobiet i dzieci. Od tamtej pory swoją działalność prowadziła na terenie dzisiejszej Ostoi Pokoju.
Można tu sie dopatrzeć pewnych wspólnych elementów
W domu zachowało się całe jego wyposażenie oraz inne przedmioty osobiste Matki Ewy. Ta skromna ekspozycja przypomina o niezwykłej kobiecie, która zmieniła religię i porzuciła życie w pałacu, aby — jak sama mówiła - „być dla innych błogosławieństwem”. Obiekt należy do parafii ewangelickiej w Bytomiu Miechowicach. Te mini muzeum można zwiedzać w wyznaczonych dniach i godzinach. Natomiast z zewnątrz jest dostępny o każdej porze roku i dniu bez żadnych ograniczeń.
Domek Matki Ewy można zwiedzać.
Rezerwacja terminów:
tel: 32 7074928
e-mail: miechowice@luteranie.pl
Stan Pałacu sprzed remontu