czwartek, 17 sierpnia 2023

Uroki Miechowic

Bytom to nie tylko zabytki w centrum miasta, takie jak rynek, czy kościoły i kamienice. To również ciekawe dzielnice i przyroda. Bardzo interesującym przykładem jak przemysłowa dzielnica może się zmieć w rekreacyjną są Miechowice. Istniało tu kilka dużych zakładów pracy, po których nie pozostał nawet ślad. Natomiast dzisiaj w miejscu hałd i rozlewisk jest kompleks stawów wędkarskich i zalesione wysypiska byłego kamienia pokopalnianego. 







 

wtorek, 15 sierpnia 2023

Miechowice: woda, słońce i las

  Las Bytomski (Miechowicki) stanowi cenny kompleks krajobrazowo-przyrodniczo-kulturowy. Śródleśne stawy i stawiki oraz przepływający przez te okolice Potok Rokitnicki wraz z dopływami bocznymi tworzy liczne, głęboko wcięte dolinki stokowe, powstałe w wyniku erozyjnej działalności potoku płynącego na podłożu polodowcowym, stwarzając złudzenie krajobrazu górskiego.  W okolicach doliny znajdują się również pozostałości z czasów, gdy las należał do rodziny Tiele-Winckłerów, m.in. ocembrowane źródełka (Różane, Minna i Klary) oraz ława różana w otoczeniu egzotycznych i sędziwych drzew. 








Zatem - czas na spacer :) 

wtorek, 8 sierpnia 2023

Bytom-Miechowice Dolina Trzech Stawów

 


Jesienny poranek w otoczeniu najwyżej położonego stawu tuż obok ścieżki dydaktycznej oraz turystycznego szlaku żółtego im. Z. Kleszczyńskiego  

Jesienny nastrój w Parku Ludowym

 Park Ludowy usytuowany jest w Miechowicach, pomiędzy ulicami Racjonalizatorów, Frenzla, Dzierżonia a ogródkami działkowymi. Ma kształt prostokąta, a jego powierzchnia wynosi 13,95ha i porasta ją prześwietlona, ponad 100 letnia buczyna. Dostęp światła do dna tego zadrzewienia spowodował wykształcenie się kilkuletnich płatów naturalnych odnowień bukowych. Ukształtowany został na początku XIX wieku jako park pałacowy dla rodu Thiele-Wincklerów.



W tej okolicy kiedyś stał amfiteatr 

Pałac sprzed remontu 




Na zachodnim  skraju parku - od strony ul. J. Dzierżonia, zachowały się ruiny wzniesionego w latach 1812-1817 zamku, niegdyś siedziby rodowej Thiele-Wincklerów.