Miód na serce obok domu :)
Pomimo, że to jeszcze kalendarzowe lato, to widać już jak jesień powoli bezlitośnie wkracza do naszego otoczenia. Jest to dziwna a zarazem piękna i zmienna pora roku. Zajawkę już można dostrzec nad miechowickimi stawami.
Zabytkowa kamienica - ul. Daleka 2. Styl - Historyzm, a została wybudowana pod koniec XIX w.
Historyzm to jeden z najważniejszych nurtów w architekturze XIX wieku, polegający na naśladowaniu stylu minionych epok. Przyczyną rozwoju historyzmu był podziw nad wcześniejszymi epokami w architekturze i literaturze. Poza tym możliwość podróżowania i rozwój badań historycznych, spowodowały zauroczenie nad znanymi dziełami architektury romańskiej, gotyckiej, renesansowej i pozostałych wpływów dały zielone światło do naśladowania tych stylów na mniejszą skalę. Ponadto rozwój nauk historycznych, oraz liczne opracowania historyczne, przyczyniły się do zainteresowania architekturą starożytnej Grecji i Rzymu, doboru stylów romańskich i gotyckich i przeniesienia ich do innych miast.
Trudno się dopatrzeć konkretnego pierwowzoru, do którego stylu nawiązuje charakter tej kamienicy, ale jest jedną z najciekawszych w Miechowicach. Szkoda jedynie, że jest dość zaniedbana, a mogła by stanowić rzeczywistą perełkę i świadectwo zamożności Miechowic.
Niestety takich budowli w Miechowicach nie pozostało wiele.
Wspomnienie o kopalni Miechowice
Budowę kopalni rozpoczęto w 1899. Została utworzona w 1900 przez połączenie kilku pól górniczych i była własnością Franciszka Huberta von Tiele-Wincklera. Wydobycie węgla rozpoczęto w 1902 roku. Do 1945 roku kopalnia nosiła nazwę Preussen.
W 1993 w kopalni doszło do silnego wstrząsu w wyniku, którego zginęło 6 górników. W ramach procesu restrukturyzacji w 1997 roku kopalnia została połączona z kopalnią "Bobrek" pod wspólną nazwą "Bobrek Miechowice". W 1991 roku kopalnia "Bobrek-Miechowice" została postawiona w stan likwidacji a na jej bazie powstał Zakład Górniczy Bytom III.
Pod koniec 2005 roku wszystkie szyby, budynki zostały zlikwidowane. I pomimo, że KWK Miechowice nie istnieje niemal 18 lat, to górniczą działalność kontynuuje KWK Bobrek, a eksploatacja węgla na dole zawsze odciska swoje piętno na krajobrazie obszaru, w którym jest prowadzona, a jej ślady są w nim widoczne nawet po jej zakończeniu przez długie lata – i tak powstaje specyficzny po górniczy krajobraz kulturowy. W jednym wypadku są to hałdy przypominające góry, natomiast w innym wypadku rozlewiska lub stawy, które postały w wyniku osiadania terenu i gromadzenia sie wody w nieckach.
I w taki sposób można podziewać obecny staw wędkarski - Górnika Miechowice