Zapewne spacerując lub przejeżdżając ul. Frenzla napotykamy po prawej stronie Plac Szpitalny. Jak sama nazwa wskazuje, że był tu szpital, który obecnie funkcjonuje jako Bytomskie Centrum Wsparcia. Natomiast po drugiej stronie placu stoi narożna kamienica, która pochodzi początku XX w. Z kolei na środku placu usytuowana jest zabytkowa latarnia z kamienną ławeczką. Zarówno latarnia jak i kamienica - familok wpisane są do gminnej ewidencji zabytków i objęte są ochroną miejskiego konserwatora zabytków w Bytomiu.
czwartek, 1 grudnia 2022
Miechowice - zabytkowe perełki na pl. Szpitalnym
sobota, 26 listopada 2022
Domek Matki Ewy - muzeum poświęcone życiu i historii Ewy Tiele-Winckler
środa, 23 listopada 2022
Jesienny zachód słońca
Przyroda ma ogromną siłę życia. Właśnie tak jest zaprojektowany każdy żywy organizm. Niestety szybki wzrost drzew powoduje ograniczenie widoków. Do niedawna z balkonu mogłem widzieć stawy, natomiast w tej chwili więcej widzę drzew ;)
niedziela, 20 listopada 2022
Miechowicki Modernizm
Nietuzinkowa - zabytkowa budowla z okresu międzywojennego, która jest wpisana do ewidencji zabytków, usytuowana przy ul. Reptowskiej. Styl - Modernizm.
środa, 16 listopada 2022
Miechowice - uroki jesieni Parku Ludowego
Miechowicki Pałac przeszedł gruntowny remont. Wygląda zupełnie inszej niż to miało miejsce wcześniej. Rewitalizacja obejmowała odbudowę oficyny oraz architektonicznych detali, które można było odtworzyć. Wykonano również ścieżki wokół oficyny i podświetlono cały teren. Wyeksponowano również obrys nieistniejącej części pałacu, a na rumowisku zabezpieczono ocalałe fragmenty murów pałacu. Po zmroku rumowisko jest podświetlone.
czwartek, 10 listopada 2022
Miechowice - jesień w Parku Ludowym
Park usytuowany jest w Miechowicach, pomiędzy ulicami Racjonalizatorów, Frenzla, Dzierzonia a ogródkami działkowymi. Ma kształt prostokąta, a jego powierzchnia wynosi 13,95ha i porasta ją prześwietlona, ponad 100 letnia buczyna. Dostęp światła do dna tego zadrzewienia spowodował wykształcenie się kilkuletnich płatów naturalnych odnowień bukowych. Ukształtowany został na początku XIX wieku jako park pałacowy dla rodu Thiele-Wincklerów.
W latach 1840-1850 ogród parkowy połączono z przylegającym do niego lasem grądowym, z zachowaniem istniejącego układu kompozycyjnego. Pomiędzy starymi roślinami zasadzono egzotyczne drzewa. Mimo przekształceń pierwotnego założenia w okresie powojennym, park utrzymał charakter otwartej kompozycji w typie krajobrazowym, z niezwykle cennymi egzemplarzami starodrzewu.
Dendroflorę parku tworzą 53 gatunki drzew i krzewów, wśród których przeważają siedliskowe i introdukowane egzotyczne gatunki, takie jak: platan klonolistny o obwodzie pnia 472cm, usytuowany obok ruin pałacu, uznany w 1973 r. za pomnik przyrody. W części przylegającej do ogródków działkowych dominują takie gatunki jak: klon pospolity, jawor, dąb i lipa, które tworzą tam znacznie młodszy drzewostan. Do innych cennych gatunków występujących na terenie parku zaliczyć należy katalpę wielokwiatową i żółtokwiatową, miłorząb japoński, dąb czerwony i burgundzki oraz sosnę wejmutkę. Na skraju parku zachował się fragment oficyny wzniesionego w latach 1812-1817 zamku, niegdyś siedziby rodowej Thiele-Wincklerów.
Spacerowo
Dzięki realizowanym w Miechowicach projektom, Park Ludowy nie jest już tym samym miejscem. Oddano już do użytku wyremontowane alejki, pergolę i oczko wodne, dla których punktem odniesienia stała się wyremontowana bryła oficyny pałacu.
W ramach prac w Parku Ludowym zostało posadzonych prawie 13 500 sztuk bylin, w tym kwiatów bylinowych, ponad 8 500 krzewów i prawie 50 drzew. Odnowienia doczekało się 4 198,86 mkw. alejek oraz 9391 mkw. trawników. Powstało też oczko wodne, wokół którego stworzona została ścieżka dydaktyczna.
Co ciekawe, wzdłuż niej powstały ogrody roślinne złożone z roślin cieniolubnych, paprociowych, sensorycznych - zapachowych, wabiących motyle czy ptaki. Ścieżka biegnie od ul. Racjonalizatorów.
Zabytkowy platan jako pomnik przyrody oraz fragment byłego pałacu Tiele-Wincklerów
Park Ludowy został wpisany do rejestru zabytków w 1995 roku.
Dla porównania jak pałac wyglądał 10 lat temu;
Miechowice - pałac Tiele-Wincklerów
Źródła: bytom.pl
niedziela, 30 października 2022
Zakątek sędziwych buków - niezwykłe drzewo
Las miechowicki jest rezerwuarem niesamowitych form jakie można dostrzec w kształcie pni drzew. Jedynie potrzeba wyobraźni, by móc określić co widzą oczy :)
niedziela, 25 września 2022
sobota, 10 września 2022
Miechowice pomiędzy latem a jesienią
Pomimo, że to jeszcze kalendarzowe lato, to widać już jak jesień powoli bezlitośnie wkracza do naszego otoczenia. Jest to dziwna a zarazem piękna i zmienna pora roku. Zajawkę już można dostrzec nad miechowickimi stawami.
czwartek, 8 września 2022
Miechowice: zabytkowa kamienica - Daleka 2
Zabytkowa kamienica - ul. Daleka 2. Styl - Historyzm, a została wybudowana pod koniec XIX w.
Historyzm to jeden z najważniejszych nurtów w architekturze XIX wieku, polegający na naśladowaniu stylu minionych epok. Przyczyną rozwoju historyzmu był podziw nad wcześniejszymi epokami w architekturze i literaturze. Poza tym możliwość podróżowania i rozwój badań historycznych, spowodowały zauroczenie nad znanymi dziełami architektury romańskiej, gotyckiej, renesansowej i pozostałych wpływów dały zielone światło do naśladowania tych stylów na mniejszą skalę. Ponadto rozwój nauk historycznych, oraz liczne opracowania historyczne, przyczyniły się do zainteresowania architekturą starożytnej Grecji i Rzymu, doboru stylów romańskich i gotyckich i przeniesienia ich do innych miast.
Trudno się dopatrzeć konkretnego pierwowzoru, do którego stylu nawiązuje charakter tej kamienicy, ale jest jedną z najciekawszych w Miechowicach. Szkoda jedynie, że jest dość zaniedbana, a mogła by stanowić rzeczywistą perełkę i świadectwo zamożności Miechowic.
Niestety takich budowli w Miechowicach nie pozostało wiele.
poniedziałek, 5 września 2022
Wrzesień nad Górnikiem - wspomnienie o kopalni Miechowice
Wspomnienie o kopalni Miechowice
Budowę kopalni rozpoczęto w 1899. Została utworzona w 1900 przez połączenie kilku pól górniczych i była własnością Franciszka Huberta von Tiele-Wincklera. Wydobycie węgla rozpoczęto w 1902 roku. Do 1945 roku kopalnia nosiła nazwę Preussen.
W 1993 w kopalni doszło do silnego wstrząsu w wyniku, którego zginęło 6 górników. W ramach procesu restrukturyzacji w 1997 roku kopalnia została połączona z kopalnią "Bobrek" pod wspólną nazwą "Bobrek Miechowice". W 1991 roku kopalnia "Bobrek-Miechowice" została postawiona w stan likwidacji a na jej bazie powstał Zakład Górniczy Bytom III.
Pod koniec 2005 roku wszystkie szyby, budynki zostały zlikwidowane. I pomimo, że KWK Miechowice nie istnieje niemal 18 lat, to górniczą działalność kontynuuje KWK Bobrek, a eksploatacja węgla na dole zawsze odciska swoje piętno na krajobrazie obszaru, w którym jest prowadzona, a jej ślady są w nim widoczne nawet po jej zakończeniu przez długie lata – i tak powstaje specyficzny po górniczy krajobraz kulturowy. W jednym wypadku są to hałdy przypominające góry, natomiast w innym wypadku rozlewiska lub stawy, które postały w wyniku osiadania terenu i gromadzenia sie wody w nieckach.
I w taki sposób można podziewać obecny staw wędkarski - Górnika Miechowice
czwartek, 25 sierpnia 2022
piątek, 19 sierpnia 2022
Odkryj piękno obok swego domu
Fantastyczne, urokliwe miejsce obok domu, stworzone przez Stowarzyszenie Wędkarskie Górnik Miechowice. Czysto, estetycznie i blisko domu - to atuty, które decydują, że można odpocząć bez pieniędzy i straty casu. Wystarczy wyjść z domu i zanurzyć się w zieleni lasu lub oglądać zachód słońca nad kompleksem stawów "Górnik".